Eesti
 
English
 
Suomi
Kihnu Kultuuri Instituut
UUDISED
INSTITUUT
TÖÖTAJAD
KONTAKTINFO
MANÕJA KULTUURISELTSKonnapillilaager Manõjas 14.-16. juulil 2023.

Hea muusikasõber!

 

Tule heinakuus Manija saarele õppima üht maailmas kõige levinumat ja üht kõige pisikesemat pilli. Nii väikest, et mahub ära rinnataskusse. Tal on iga rahva juures oma nimi. Eestlased nimetavad seda parmupilliks, kihnlased kutsuvad konnapilliks. Kuna Manija on kihnukeelne saar, siis on ka meie ettevõtmise nimi Konnapillilaager. See leiab aset 14.-16. juulil 2023.

Koolitajaks on üks Eesti parimaid konnapilli ja torupilli mängijaid Cätlin Mägi. Laagrisse kutsume huvilisi alates 12 eluaastast ja registreerida saab kuni 1. juunini. Hind 30 eurot.

Soovitav on kaasa võtta oma konnapill. Aga vajadusel saad selle õppimise ajaks koolitajalt. Kui on oskust ka mõnd teist pilli mängida, siis võimalusel võta kaasa!

Loodame kuulda vahvat pillimängu õppetööst vabal ajal. Tore, kui oskad seda ka teistele õpetada. Laagri lõppkontserdilgi võib teisi pille vaja minna. Konnapillilaager toimub Manija rahvamajas (külakeskuses). Siin toimuvad nii õpitunnid kui ka söömine ja ööbimine. Osalejatel palume kaasa võtta oma magamiskotid. Madratsid on rahvamajas olemas, kuid võite ka enda oma ühes võtta. Kes soovib oma telgi üles panna, siis ka selleks on õuel piisavalt ruumi.

Kui on soov omal kulul turismitalus ööbida, siis tuleb koht endal broneerida, vt Riida või Ranna talu

www.manilaid.ee

https://www.puhkaeestis.ee/et/ranna-talu-majutus-manija-saare-suda

Kõigil laagris osalejatel tuleb aidata maja korras hoida ja kordamööda nõusid pesta. Vabal ajal saab käia 500 m kaugusel meres ujumas. Soovi korral saab õhtul käia saunas. Kavas on matk saare loodusega tutvumiseks.

Ootame, et osalejad tulevad kohale praamiga Kihnu Virve, mis väljub reedel Munalaiu sadamast kl 11.30

Laager lõpeb kontserdiga Manija muuseumiaidas. Samal õhtul kl 20 saab sõita tagasi

maismaale liinilaevaga Mann.

Laagrisse koha broneerimiseks tuleb täita registreerimisleht (kopeeri link veebilehitsejasse)

https://docs.google.com/forms/d/1SNkUZ8YxX9a0lbaR5v9DrSYbyPPFjeL9NPQs9m4DTck/edit?

ts=644ba3c7 ja maksta ettemaks.

Registreerimine on teostatud siis, kui ettemaks 15.- eurot on tasutud. Ettemaksu ei tagastata,

väljaarvatud juhul, kui teatate laagrist loobumisest vähemalt 10 päeva enne laagri algust.

Laevareisid Manijale: https://veeteed.com/

https://haldusteenused.ee/laevaliiklus

Info: sveaaavik@hotmail.com

Tel 5148917

Svea Aavik (projekti koordinaator)

MTÜ Manõja Kultuuriselts

Euroopa Väikesaarte ühenduse ESIN koosolek Kihnus

Euroopa Väikesaarte ühenduse ESIN (European Small Island Federation) konverents ja aastakoosolek mihklikuus 2022 Kihnus

Pildid sellest suist Manõja Muusiumis

Manõjal juõsid kadrid

Manõja Päe 2021

Maesõmakihnasõd Manõjal lehekuu 2021

Kadripäe Manõjal

ttps:vimeo.com/477755195

Manõja Päe 2019

Manõja päe, mida seekord juhtis tuntud muusikamees Egert Pull. Saare päeval lauldi, tantsiti, võisteldi osavusmängudes.Rahvamajas avanes maalinäitus saare püsielanikest, autoriteks kunstnikud Eestist, Katalooniast, Ukrainast ja Venemaalt.Kuulutati välja kaks Manija aukodanikku: saare vanim elanik Vanajuri Anni ja saare arengusse palju panustanud Kasõ Mark.Esinesid Kihnu naiste rahvatantsurühm Pitsid Paistvad, laulukoor Reedene Rõõm ja Tõstamaa rahvateater. Päevaloojangust esimese kukelauluni kestnud jalakeerutusele andis hoogu ansambel Vanad Sõbrad Torist.

https://parnu.postimees.ee/6745881/galerii-manija-paeval-kuulutati-valja-saare-uued-aukodanikud

 

Mandrikihnlased Manijal

Mandrikihlased on ülaljõstmiste hooaja mitmel aastal lõpetanud manijarahvale külla minekuga.

Manija kadripäev 2017

Kadripäev on Kihnus alati olnud tähtis päev. Nii ka Manijal. 2017. aasta kadripäeva tähistati nagu ikka tavaks - kadride kamp käis perest peresse ja lõpuks kogunes kogu saarerahvas Manija saarekeskusesse, kus trallitati pea hommikuni.

 

 

 

Manija muuseumiaida ehitus

Manija muuseumiait on ellu kutsutud 1933. aastal Manija saarele kolinud kihnlasete materiaalse kultuuri säilitamiseks ja eksponeerimiseks. Muusiemiaidas toimuvad näitused, kontserdid, filmiõhtud. Muuseumiaidast saab loodusturismi ja loodushariduskeskus, mis baseerub erinevalt teistest Eesti loodusmajadest peamiselt saarerahva kogukonna, siinsete elanike esivanemate teadmistel, kogemustel ja uskumustel.

Muuseumiaida ehitus jaguneb etappidesse.

Ehituse esimese etapis 2014. aastal valmis hoonekarp uste, akende ja põrandaga, kuhu toodi ka elektrivarustus.

Manija muuseumiaida ehituse 2. etapil seame eesmärgiks korraldada näitustegevust aastaringselt. Et nimetatud tegevus oleks võimalik ja museaalid oleksid kaitstud igasugustes ilmastikutingimustes, selleks oleme kavandanud ehituse 2. etappi järgmised tööd: Manija Muuseumiaida välisseinte soojustamise ja krohvimise, 1. ja 2. korruse vahelae, 2. korrusele viiva trepi ja katusealuse laudkatte ehitamise, maakütte süsteemi ehitamise ja näituse valgustussüsteemi.

 

MTÜ Manõja Kultuuriselts, Manija saareelanike vabatahtlik ühendus, loodi 2007.aasta kevadel. Koostöös Kihnu Instituudi ning Tõstamaa vallaga ehitati ning sisustati endises Vaigu talus Manõja Suarõkeskus, kus asuvad raamatukogu, internetipunkt, käsitöötuba, arenev muuseum ning ruumid pidudeks, konverentsideks.

Kihnu Kultuuri Instituudi juhtimisel on valminud muuseumi kuur, milles eksponeeritakse suuremõõtmelisi tööriistu (paadid, võrgud, äkked jmt).

2014. valmis uus muuseumihoone, milles Manõja Kultuuriselts plaanib avada tänavu suveks näitused: „Kudas manõja mehed Ruhnus käösid“ ja „Ruhnu, kaitatud maailm“. Muuseumihoones avatakse ka Manõja vanavara näitus.

Manõja Kultuuriseltsi eestvedamisel peetakse igal aastal augusti esimesel laupäeval Manõja Päeva. 2010. aastal esines peakülalisena Manijalt pärit Kihnu Virve koos oma pereansambliga. Tänavu, 2015. aastal toimub Manõja Päe 1. augustil.

Seltsil on tekkinud sõprussidemed Muhu ning Avinurme külaseltsidega. Manõja Kultuuriseltsil on mõttes külastada kõiki Eesti asustatud väikesaari. Oleme käinud juba Vilsandil, Muhumaal, Abrukal, Vormsil, Osmussaarel.

Aastail 2010-12 toimusid kihnu naiste käsitöötraditsioone tutvustavad kursused, mis toimusid kaks korda kuus ning mida korraldasid Svea Aavik ja Annelii Havik. Õpetajad olid tuntud käsitöömeistrid Ärmä Roosi ning Pärna Veronika Kihnust ning Tooma Vilma, Silla Elvi ja Neeme Salme Manijast. Osavõtjaid oli 32 naist nii Manijalt, Kihnust kui ka mandrilt. Kursuste tulemina valmis uhke näitus õpitubades valminud töödest.

Oleme osalenud eesti saarte pärimuspäevadel. Viimati toimusid pärimuspäevad Saaremaal, kus Manõja esindus astus üles kihnu regilaulu ja kihnu tantsudega. Manija saare tutvustuseks esitati Vanajuri Marika sõnadele loodud Manija laul. Selle esmaettekanne toimus Manijal korraldatud saarte pärimuspäevadel 2012.

Seltsi juhatusse kuuluvad Elvi Niit Silla talust, Salme Leas Neeme talust ning Svea Aavik Kase talust.

Manõja Kultuuriselts on alates 2014.aastast Eesti Saarte Kogu liige.

 

 

 

Aadress Kihnu Kultuuri Instituut, Esplanaadi 10, 80010 Pärnu, Eesti.     |     Telefon +372 4430772     |     E-post info@kihnuinstituut.ee