Eesti
 
English
 
Suomi
Kihnu Kultuuri Instituut
UUDISED
INSTITUUT
TÖÖTAJAD
KONTAKTINFO
MANÕJA KULTUURISELTSMTÜ Manõja Kultuuriselts, Manija saareelanike vabatahtlik ühendus, loodi 2007.aasta kevadel. Koostöös Kihnu Instituudi ning Tõstamaa vallaga ehitati ning sisustati endises Vaigu talus Manõja Suarõkeskus, kus asuvad raamatukogu, internetipunkt, käsitöötuba, arenev muuseum ning ruumid pidudeks, konverentsideks.

Kihnu Kultuuri Instituudi juhtimisel on valminud muuseumi kuur, milles eksponeeritakse suuremõõtmelisi tööriistu (paadid, võrgud, äkked jmt).

2014. valmis uus muuseumihoone, milles Manõja Kultuuriselts plaanib avada tänavu suveks näitused: „Kudas manõja mehed Ruhnus käösid“ ja „Ruhnu, kaitatud maailm“. Muuseumihoones avatakse ka Manõja vanavara näitus.

Manõja Kultuuriseltsi eestvedamisel peetakse igal aastal augusti esimesel laupäeval Manõja Päeva. 2010. aastal esines peakülalisena Manijalt pärit Kihnu Virve koos oma pereansambliga. Tänavu, 2015. aastal toimub Manõja Päe 1. augustil.

Seltsil on tekkinud sõprussidemed Muhu ning Avinurme külaseltsidega. Manõja Kultuuriseltsil on mõttes külastada kõiki Eesti asustatud väikesaari. Oleme käinud juba Vilsandil, Muhumaal, Abrukal, Vormsil, Osmussaarel.

Aastail 2010-12 toimusid kihnu naiste käsitöötraditsioone tutvustavad kursused, mis toimusid kaks korda kuus ning mida korraldasid Svea Aavik ja Annelii Havik. Õpetajad olid tuntud käsitöömeistrid Ärmä Roosi ning Pärna Veronika Kihnust ning Tooma Vilma, Silla Elvi ja Neeme Salme Manijast. Osavõtjaid oli 32 naist nii Manijalt, Kihnust kui ka mandrilt. Kursuste tulemina valmis uhke näitus õpitubades valminud töödest.

Oleme osalenud eesti saarte pärimuspäevadel. Viimati toimusid pärimuspäevad Saaremaal, kus Manõja esindus astus üles kihnu regilaulu ja kihnu tantsudega. Manija saare tutvustuseks esitati Vanajuri Marika sõnadele loodud Manija laul. Selle esmaettekanne toimus Manijal korraldatud saarte pärimuspäevadel 2012.

Seltsi juhatusse kuuluvad Elvi Niit Silla talust, Salme Leas Neeme talust ning Svea Aavik Kase talust.

Manõja Kultuuriselts on alates 2014.aastast Eesti Saarte Kogu liige.

 

 

 

Aadress Kihnu Kultuuri Instituut, Esplanaadi 10, 80010 Pärnu, Eesti.     |     Telefon +372 4430772     |     E-post info@kihnuinstituut.ee